Windows 10 mobil, 64-bit versiyonuna geçiyor

Henüz Windows 10 mobil işletim sistemi üzerinde 64-bit desteği bulabilmek olası değil. Bununla beraber firmanın kapalı kapılar ardında yoğun bir çalışması mevcut.

Hem Android hem de iOS tarafında 64-bit prosedürcilerin gelişi ile beraber işletim sisteminin de buna ahenk sağladığına şahit olmuştuk. Bununla beraber henüz Windows 10 mobil tarafında 32-bit program desteği mevcut. Qualcomm Snapdragon 808, 810 ve 820 gibi prosedürciler kullanılmasına rağmen, Microsoft tarafından bir atılım gelmedi.

Gelen bilgiler, firmanın önümüzdeki dönemde 64-bit desteği için çalışmalar yaptığını gösteriyor. Windows işletim sisteminin 64-bit standardına geçmesinde büyük payı olan ve bir dönem AMD’nin 64-bit çalışmalarına liderlik eden Microsoft’un en önemli isimlerinden 74 yaşındaki Dave Cutler için yayınlanan bir yazı, yeni planlara da ışık tuttu.

Beyaz Saray da dahil birçok önemli kuruluş tarafından, bilgisayarların gelişimine yaptığı katkılardan kaynaklı ödüller alan Dave Cutler için, Microsoft da bir yazı yayımladı. Yazıda, 64-bit işletim sistemlerinin önemine değinilirken, akıllı telefon tarafında da kesinlikle bu versiyone geçileceği belirtildi.

64-bit desteği ile 4GB üzerinde RAM desteği, daha çok sayıda kayıt, yeni komut setleri, çapraz platform desteği gibi yenilikler sunuluyor. Bunun tüketiciye yansıması ise, daha çok performans ve daha az enerji tüketimi biçiminde oluyor. Microsoft’un gelecekte x86 uygulamalarını ARM platformuna da getirme planları hatırlandığında, büyük RAM kapasitelerinin kullanımı da üstünlük sağlayacaktır.

64-bit desteğinin büyük Redstone güncellemesi ile beraber yıl bitmeden sunulması bekleniyor. Bazı kaynaklar ise, gelecek yıl piyasaya çıkacak Surface akıllı telefonu ile 64-bit desteğinin sunulacağını tahmin ediyor.

kaynak: https://wccftech.com/windows-10-mobile-devices-will-soon-have-a-64-bit-os/?utm_campaign=Roost&utm_source=Roost&utm_medium=push

Emre YALÇIN tarafından

Emre YALÇIN 1982 Sivas ili Gemerek ilçesi doğumlu ilk öğretimi İstanbulda tamamladım...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir