Prof. Dr. Abdullah ÇOBAN Dizel Katkı Maddesi Üretti

ATIK YAĞLARDAN ÜRETTİĞİ KATKISI MADDESİYLE YAKITTA TASARRUF SAĞLADI

Sivas Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi 65 yaşındaki Prof. Dr. Abdullah Çoban, motorlu araçlar için atık yağlardan katkı maddesi üretti.

2 sene büyük uğraşlar sonucu ürettiği katkı maddesiyle benzinli motorlarda yüzde 51, dizel motorlarda ise yüzde 36 tasarruf sağlamayı başaran Çoban, buluşunu daha da geliştirip patentini almak istiyor.

Dünyada böyle bir rakamla tasarruf sağlayan bir buluş olmadığını öne süren Çoban, “2 yılı aşkın yaptığım çalışmalar sonucunda benzinde maksimum yüzde 51 tasarruf sağladım, dizelde ise yüzde 36 civarında tasarruf sağladım. Burada yaptığım katkı maddesi atık yağlardan yapmış olduğum katkı maddesidir. Bunun için gördüğünüz bu motorlardan 20-25 tane motoru eskittim ve son aşamada ise artık motorların bozulma şansı kalmadı, çok rahat bir biçimde çalışıyorlar. 6.5 beygirlik normal bir motor 1 litre benzin ve normal yağ ile aşağı yukarı 80-90 dakika çalışmaktadır. Bu motorda hiçbir değişiklik yapmadan benzinin içerisine yüzde 1-yüzde 10 arasında katkı katıyorum. Yüzde 1 katkı ile motorumuz yüzde 51 tasarruf ediyor yani 90 dakika çalışan motorumuz 137 dakika çalışıyor. Benzer biçimde dizele aynı uygulamayı yapıyorum. Aynı katkı maddesini dizelde de kullanıyorum. Dizelde yaptığımda ise yüzde 36 oranında tasarruf sağlıyorum. Bu çalışmalarımı daha da geliştirmek için yük altında katkı maddesini denedim. Bu kez benzinli ve dizel jeneratörler aldım ve elektrikli kaloriferlere yüke bağladım. Benzinli jeneratörler 1 litre benzinle 40 dakika çalışıyordu ancak katkıyı koyduğum zaman 60 dakika çalışıyor. Bu da yükte de çalışacağını doğruladı. Bu sefer arabalarda denedim” dedi.

‘DİZEL MOTORLU ARABAMDA Kayseri-GEMEREK ARASINDA TESTLERİNİ YAPTIM’

Katkılı dizel mazotla Kayseri, Gemerek arasında test yaptığını aktaran Çoban, “Katkılı mazotla Kayseri, Gemerek arası 1 yıl gittim, geldim. 1 yılın ortalama yakıt tüketimi 6,6 idi. Önce 5,2’ye düştü sonradan da 4,8’e kadar düştü. Yüzde 30’un üzerinde bir tasarruf sağlıyor. Dünyada bu dşayete ulaşmış herhangi bir buluşa rastlamadım. Yani bir Çinlinin patenti var benden farklı bir metotla çalışıyor. Onun da ekonomik olacağını zannetmiyorum. Diğerleri ise yüzde 9.7-10-12 civarındalar. Bu rakam rekor bir rakam oldu. Kendim yüzde 51 ve yüzde 36 almışken, ben millete yüzde 25 tasarruf sağlıyorum diyorum. Çünkü yüzde 51 denildiğinde inanmıyorlar ancak 2 senenin sonunda bunu başardım. Motosiklette de denedim aynı sonucu aldım, traktörümde de denedim aynı sonucu aldım” şeklinde konuştu.

Katkı maddeli yakıtları arkadaşlarına da verdiğini söyleyen Çoban, “Egzoz ölçümlerinde çevreyi kirletecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı ve gayet temiz. Ben elektrikçi ya da elektronikçi değilim, kimyacıyım. Belli bir seviyeye kadar bu çalışmaları getirdim. Şu anda güvenilecek bir ekibi devletin verip, eksikleri varsa eksikleri tamamlamamız gerekir. Daha iyiye götürmemiz gerekir. Benim göremediğim taraflar varsa onların beni destekleyip, yönlendirip bu ürünü ülke ekonomisine kazandırıp, piyasaya sürmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

Emre YALÇIN tarafından

Emre YALÇIN 1982 Sivas ili Gemerek ilçesi doğumlu ilk öğretimi İstanbulda tamamladım...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir