4.5G Gerekli Bilgiler

Cihazımda neden 4.5G yazısı çıkmıyor ya da cihazım hangi hızları destek veriyor gibi sorularınız varsa, sizi haberimizdeki bazı önemli ayrıntılarla baş başa bırakalım.

Dün gece yarısı itibariyle merakla beklediğimiz 4.5G altyapısına kavuştuk. İlk anlardan itibaren Speedtest platformu, bağlantı hızını ölçmek isteyen kullanıcılarla doldu taştı. 4.5G altyapısına büyük ilginin yanı sıra, yapılan reklamlar sebebiyle kullanıcıların da kafası karışmaya başladı. İsterseniz bu karışıklıkları gidermeye çalışalım.
Neden 4.5G?

4G teknolojilerinde adım adım ve kategori kategori ilerleme sağlandığı için zaman içinde karışıklık olmaması için alt isimlendirme ihtiyacı doğmuştu. 4G LTE ve 4G LTE-Advanced biçiminde tekrar isimlendirme de yeterli olmayınca, daha gelişmiş altyapı çalışmalarının 4.5G olarak adlandırılması kararlaştırıldı.

Ayrıca Bkz.4.5G başlıyor: İşte operatör tarifeleri

4.5G teknolojilerinde bağlantı kaliteleri artırılsa da asıl odak noktası cihazdan cihaza bağlantılar ve daha az enerji tüketimine yöneliyor. 4.5G LTE altyapılarında 1Gbps indirme hızlarına erişilmesi hedeflenirken, böylece hücresel ağlar üzerinden insansız hava araçları ile iletişim kurmak ya da sanal gerçeklik içeriklerini transfer etmek mümkün olacak. Biz de ülke olarak 4G teknolojilerine bu noktadan katılmış olduk.
Cihazımda neden 4.5G yazmıyor?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, 4. nesil iletişim teknolojilerinde çeşitli isimlendirmeler var. Bu bakımdan üreticiler seçici olabiliyor. Genelde akıllı telefonlarda 4G, 4.5G ya da LTE biçiminde ibareler çıkıyor. Yani bu üreticinin seçimi. Üreticiler, ülkedeki isimlendirmeyi dikkate alırsa, ibareler de buna göre düzenleniyor. Diğer türlü, cihazın donanımı ya da modemin kalitesi hakkında bir konu değil.
İnternet hızımı ne belirliyor?

Yapılan testlerde, 10Mbps hızlarından 180Mbps hızlarına kadar kullanıcıların ulaştığını görüyoruz. Turkcell patronu Kaan Terzioğlu ise 325Mbps hızlarına ulaştığını duyurmuştu. Teorik olarak ise 600Mbps hızları söz konusu.

İnternete bağlantı hızlarınızı hem cihazınızdaki modeminiz, hem de baz istasyonunun donanımı etkiliyor. 4G ile beraber, kategori kategori ilerleme olduğu için, modemler de buna göre sınıflandırıldı. LTE kategorileri 1’den başlayarak 15’e kadar giden rakamlardan oluşuyor. İlk kategoride indirme hızları 10Mbps seviyesindeydi. Sonrasında hızlar ve rakamlar da artış gösterdi. Teorik olarak ulaşılabilen en yüksek hız 600Mbps seviyesinde. 4.5G ise 300Mbps ve 600Mbps arasında hızlara ulaşacak. Akıllı telefonlarda bugüne kadar kullanılan kategorilere bakarsak:

Cat 1 – 10Mbps
Cat 2 – 50Mbps
Cat 3 – 100Mbps
Cat 4 – 150Mbps
Cat 6 – 300Mbps
Cat 7 – 300Mbps
Cat 9 – 450Mbps
Cat 10 – 450Mbps
Cat 11 – 600Mbps

Cat 12 – 600Mbps hızlarına ulaşabiliyor. Elbette bunlar kuramsal hızlar. Pratikte bu hızlara ulaşma imkânı henüz mevcut değil. Baz istasyonunun altyapısı, uzaklık-yakınlık, ortam şartları gibi birçok neden bu hızı etkiliyor. Yani kısaca, telearka planda yazan ibare değil modemdeki kategori ve diğer şartlar, hızınızı belirliyor.

4.5G teknolojileri LTE-Advanced biçiminde tanımlanan ve 6. kategoriden sonrasını içine alan altyapıları kapsıyor. Bunun anlamı, 5 ve önceki kategoriler 4.5G ile ahenksuz demek değil. Sadece bahse konu hızlara erişim mümkün olmaz ve daha düşük hızlarda 4.5G hizmetinden yararlanılır.

Cihazımda hangi kategori modem var?

Bunu anlamak için, cihazınızın kullanım kılavuzunu incelemeniz ya da ilgili sayfasından modem türüne bakmanız gerekir. Bununla beraber belli başlı cihazlara ve yonga setlerine değinmek gerek görülürse:

iPhone 6S – Cat 6  iPhone SE – Cat 4 iPhone 6 – Cat 4 Galaxy S7 – Cat 12 Galaxy S6 – Cat 6 Galaxy Note 5- Cat 6 Huawei Mate 7 – Cat 6 Snapdagon 808 – Cat 9 Snapdragon 810 – Cat 9 Snapdragon 820 – Cat 12 biçiminde sıralanabilir.

Ayrıca Bkz.Hangi Samsung telefonlar 4,5G desteğine sahip?

Kotalar çabuk mu doluyor?

4.5G hizmetinin en büyük değişikliği, hızların yanısıra kuşkusuz kotaların çabuk dolması olacak. Daha önce örnek olarak 1 dakikada dolan bir video artık saniyeler içerisinde dolacak. Ayrıca, Speedtest testlerinin ortalama 100MB-200MB veri harcadığı da dile getiriliyor. Yani bir iki test yapayım derken, kotanızı doldurmanız kaçınılmaz olabilir.

Diğer örnek ise, şu noktadan verilebilir. Örneğin 10 dakikalık bir video 3G döneminde 2 dakikada doluyordu diyelim. 4.5G ile ise, bu süre 30 saniyeye kadar inebilecek. Eğer siz, video başladıktan 30 saniye sonra vaz geçip çıkarsanız, tamamı yüklenmiş oluyor ve kotanızdan yemiş oluyor. Önceki dönemde verinin büyük kısmını kurtarabiliyordunuz. Kotaların hızlı dolması aslında biraz bu örnekler ile ilgili.

Emre YALÇIN tarafından

Emre YALÇIN 1982 Sivas ili Gemerek ilçesi doğumlu ilk öğretimi İstanbulda tamamladım...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir