Notepad++ Türkçeleştirme Sorunu

Bilgisayarımızın olmazsa olmazı notepa++ kaynak kod düzenleyicisi, indiriyoruz kuruyoruz ama TÜRKÇE seçili olduğu halde ingilizce hangi dili seçersek seçelim sorunsuz bir şekilde dili değişiyor fakat bir türkçeye dönmüyor. sizde benim gibi sil yükle her yolu denediyseniz ve sorunun çözümünü bulamadıysanız işte sorunun çözümü bu yazıda…

Sevgili ziyaretçi öncelikle kusura bakma öyle çok anlamam metin yazmaktan, o sebepten yazım hatalarım varsa kusura bakmayın deyip hemen konuya geçelim.

notepad++ programını kurun, sonra kurulu olan dizne gidin C:\Program Files\Notepad++ tabi bu yol sizde farklı olabilir, klasörü açtıktan sonra localization adlı klasörü açıyoruz, içerisinde turkish.xml dosyası var buna sağ tıklayıp notepad++ veya benzeri bir programla açıyoruz, 947. satırda </FindInFinder yazıyor malesef bunu kapatmayı unutmuşlar  ne yapıyoruz sonuna > işaterini koyuyoruz yani </FindInFinder> ve kaydet diyoruz sorun çözülmüş oluyor herşey bukadar, dilerseniz ekte turkish.xml dosyasını paylaştım dilerseniz indirip bahsettiğim dizine atabilirsiniz.

nedir bu Notepad++, Windows işletim sistemi içerisine gömülü olarak gelen Notepad yazılımının yerine kullanılmak üzere C++ ile saf Win32 API ve STL ile geliştirilmiş GPL ile dağıtılan açık kaynak kodlu bir kaynak kod düzenleyicisidir.

Notepad++ indir

Emre YALÇIN tarafından

Emre YALÇIN 1982 Sivas ili Gemerek ilçesi doğumlu ilk öğretimi İstanbulda tamamladım...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir