Nedir Bu Ponzi ?

Ponzi şeması, adını Charles Ponzi ‘ den almıştır. Kısacası bu yöntemi 1910 yılında uygulayan ilk kişinin isminden gelmektedir. Aslında türklere Ponzi ‘nin ne olduğunu anlatmak çok zor değildir. Türkiye’de yıllar önce bir TİTAN saadet zinciri kurulmuştu. Ve devlet tarafından el konulup kapatılmıştı. Neydi bu adamların gelir modeli ? Sisteme 10bin euro civarından bir para veriyorsunuz ve sonra her ay size 3000-5000 euro gibi bir para ödeniyordu. yatırdığınız paraya faiz veriyorlardı yani.

Ancak bu faiz herhangi bir yerden gelmiyordu. para işletilmiyordu. Para borsada ya da forexte işletilmiyordu. Sistemdeki insanların aylık aldığı faizler, sisteme yeni katılan insanların ödedikleri giriş parasından gelmekteydi. Yani bir gün sisteme yeni üye girişi duraksadığı zaman sistem çökecek. Ve olan son giren kişilere olacak Ki bu sistemlerde hep en büyük kaymağı ilk girenler yemektedirler. Para bir biçimde işletilse bu tamamıyla yasal olacak. Çünkü bir değer artışından dolayı bir geliriniz olmuş oluyor.

Yani siz paranızı altına bastığınızda 2 ay sonra sattığınızda 100TL kazandığınızda, devlet baba size kızmaz. Çünkü o 100TL nin nerden geldiği bellidir. “Değer Artışından dolayı Kazanç” olarak nitelendirilir. Şahıslar için 20.000TL’den aşağı olursa şayet herhangi bir vergiye tabii değildir. Ancak daha üst rakamlara ulaştığınızda devlet %20 stopaj kesmektedir. Yine de yasaldır sonuç olarak.  Ancak Ponzi tekniği uygulandığında gelen gelir, herhangi bir değer artışı değil, başka birinın parasını alıp haberi olmadan bir diğerlerine pay edilmiş olur.  Ve bu da tamamıyla yasa dışıdır.

Internet üzerinde şuan kendilerini HYIP sitesi diye tanıtıp yalnız fonda Ponzi uygulayan firmalar mevcuttur. Ve bunlar belirleme edildikçe hükümetler tarafından kapatılmaktadır.

Emre YALÇIN tarafından

Emre YALÇIN 1982 Sivas ili Gemerek ilçesi doğumlu ilk öğretimi İstanbulda tamamladım...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir