Firmanıza Web Site Açmanın 5 Önemi

İşletmeniz İçin Web Sitesi Açmanın 5 Önemi

Yeni kurulan işletmeler için en büyük hedef, potansiyel müşteri kitlesini yakalamaktır. Bunun yapılan birçok reklam ve tanıtım çalışması olmasına karşın, bunların büyük bir kısmı direkt olarak hedef kitleye değilde genele ulaşmaktadır. Reklam ve tanıtım çalışmalarındaki başarı oranını arttırmak için en önemli ölçüt bir internet sitesi kurmaktır. İşletmeler için web sitesi açmanın önemini gelin beraber inceleyelim.

Standart olarak ilk prosedür kartvizit bastırma ile başlamakta. Her önümüze gelene kartvizit dağıtırız. Baktık gelen giden yok, hemen gideriz bir matbaaya bütçemizin elverdiğince broşür bastırırız. İlgili-ilgisiz herkese dağıtırız. Çok hoş müşterimiz azar azar artmaya başladı. Ama yine de tam istediğimiz satış rakamlarına ulaşamadık. Ne yapabiliriz derken, aklımıza mahalli radyolar gelir. Hemen cafcaflı bir reklam ayarlatarak yayınlatırız. Satışlarımız belli bir derece daha artar.

Satış için bu şekilde yeterli olduğunu düşünürüz yalnız yılsonunda ki toplam kazanca baktığınızda hedefinize ulaşamadığınızı acı acı görürüz. Peki, bunun nedenleri nelerdir?

Kartvizitte; nasıl bir iş yaptığınız yazıyor yalnız referanslarınız yazmıyor.
Broşürde; yalnızca kampanyaya dâhil olan ürünleriniz bulunuyor diğer ürünleriniz ile ilgili bilgi yok.
Radyo reklamında; saniyelerine para ödemeniz nedeni ile yalnızca yaptığınız iş, adresiniz, telefonunuz paylaşılıyor yalnız işletmeniz ile ilgili diğer bilgiler anlatılamıyor.

Toplamda;

Kartvizit ile 1000 şahsa ulaştınız
Broşür ile 2000 şahsa ulaştınız
Bölgenizde ki Radyo reklamı ile 500 şahsa ulaştınız

İşletmenizin Türkiye’nin en az nüfuslu ili olan Bayburt’ta olduğunu varsayarsak 80 bin kişilik ilde yalnızca 3500 şahsa eriştiniz. Düz hesap diyelim 5000 kişi Daha erişmeniz gereken çok kişi var.

[Tabi bir de size ulaşmak isteyip de, ulaşamayanlar var. İnternette yoksunuz ki telefonunuzu adresinizi nereden bulsunlar! ]

“ Seçmiş olduğunuz kartvizit, broşür, radyo reklam türlerinin hepsinde müşterileriniz sizden kısıtlı bilgi almaktadır. “

Firmanız için ilk iki yıl bulunduğunuz kentde büyümeyi hedeflediniz. Sonraki 5 yılda ise ülke genelinde ve dünya çapında satış yapmayı hedefliyorsunuz. Broşür ya da mahalli TV’lere reklam vermeniz yeterli olmayacaktır. Yenilikleri takip eden bir işletme olarak web sitesi açmalısınız.

    Hedefinize ulaşmada en büyük koz internet sitenizdir.

Peki, gelin en büyük kozunuz olacak internet sitenizin nelere yarar sağlayacağına 5 madde ile bakalım.

1:    Daha Ucuza Daha İyi Şekilde Tanıtım İçin;
Ürünlerinizin/Hizmetlerinizin bütün özelliklerini ağzınızla ya da broşürle müşteriye anlatamazsınız, katalog ile biraz daha çok anlatırsınız yalnız bu yolda işletmenize büyük maliyet çıkaracaktır. İşte böyle bir durumda internet sitenizin adresini paylaşmanız yeterlidir. Böylelikle ürünü en uygun şekilde anlatmak için uzun yazılar yazabilir, video tanıtımınızı koyabilir, sınırsız sayıda fotoğraf kullanımı sağlayarak kullanıcıların ürün ve hizmetiniz ile ilgili en sağlıklı biçimde bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

 2:   Müşterilerinizden Geri Dönüşler Almak için;
Ürünleriniz/Hizmetleriniz ile ilgili müşterilerinizin kanaatlerini, yorumlarını geri dönüşlerini, en sistemli biçimde alabileceğiniz platform internet sitenizdir. Ayrıca müşterilerinizin web  siteniz üzerinden size soru sorarak firmanız ve vermiş olduğunuz hizmetler ile ilgili daha süratli ve kolay biçimde bilgi almalarını basitleştirebilirsiniz.

3:    Müşterilerinize Önem Vermek İçin;
Müşterilerinize önem vermenin farklı bir yoludur web siteniz. Onlara yaptığınız kampanyalar ile ilgili bilgiyi, oturdukları yerden haber verebilirsiniz. Mağazanıza yeni gelen ürünleri sitenizden paylaşarak onların her an sizden çok basit biçimde bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

 4:   Firma İtibarı ve Daha Fazla Müşteri İçin;
İşletmenize internet site açarak saygınlık ve itibar kazandırmış olacaksınız. Ayrıca yaptığınız iş için internette arama motorlarından araştırma yapan Dünyadaki milyonlarca insanın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu biçimde ilerleyen süreçte mağazanızdan çok, internet sitenizden satış yapıyor hale gelebilirsiniz. Bizden söylemesi.

 5:   En Önemli Madde
İnsanlar artık kulaklarına gelen bir bilgiyi, hemen içgüdüsel olarak internette aramakta, bilgi toplamaktadır. Bu neden ile internette olmanız görünürlüğünüze ve bulunabilirliğinize en büyük katkıyı sağlayacaktır.

    Müşterilerinizin; firmanıza yalnızca ayakları ile ulaşmasını tercih etmeyin! Hemen bir internet sitesi edinin ve bırakın onlar size parmaklarıyla da ulaşsın.

Emre YALÇIN tarafından

Emre YALÇIN 1982 Sivas ili Gemerek ilçesi doğumlu ilk öğretimi İstanbulda tamamladım...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir